Forum wszystkich informatyków... tych lepszych... i tych gorszych też...

RegulaminRegulamin
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
programowanie początki
Autor Wiadomość
mala_czarna15 
Dopiero zaczyna

Wysłany: 2012-05-02, 15:03   programowanie początki

Witajcie,

Chciałabym rozpocząć (i na początku traktować to bardziej jako hobby) naukę programowania.

Będę traktować to bardziej hobbystycznie, gdyż w obecnej pracy wykorzystywać tego nie będę. W pracy raczej zajmuję się MS Access oraz - co z tym idzie - SQL i VBA.
Accessa zaczęłam poznawać od gimnazjum - chwilami mniej chwilami bardziej. SQL i VBA wyszły jako konieczność ulepszania powstałych baz. Ze względu na to, że wykorzystuje wymienione w pracy, a jestem osobą, która lubi ulepszać i kombinować żeby pewne rzeczy fajnie działały jestem zmotywowana by dalej się tego uczyć. I w tym kierunku będę iść dalej.

To było związane z pracą, jednakże chciałabym również zrobić coś dla siebie :-) Dlatego szukam czegoś, czego mogłabym się nauczyć sama w domu. W liceum próbowałam kiedyś w C++.

Moje pytanie: czy warto iść w tym (C++) kierunku? Czy może są inne języki, którymi warto się by było zainteresować. Nie mam wykształcenia informatycznego ani wyczucia programistycznego, zatem nie orientuję się, co warto robić, jakie są możliwości i zastosowania języków, co można w nich zrobić a co jest niemożliwe.

proszę o odpowiedzi

Andrzej.K

Wysłany: 2012-05-02, 22:00   

Jeśli planujesz uczyć się C++ to od lat najlepszą książką na początek jest Symfonia c++... język C++ często wykorzystywany jest do programowania baz danych.

Innym, podobnym... a nawet stworzonym na podstawie C++ jest JAVA - język dość uniwersalny w zasadzie niezależny od platformy systemowej... dobrze napisana aplikacja równie dobrze będzie działać na Windows 95... na Windows 8... na LINUXie... a także na Androidzie czy Symbianie... oczywiście nie wszystkie funkcje wszędzie występują, ale zakładając aplikacje która będzie miała tylko te wspólne... będzie działać. Do javy dochodzi jeszcze JAVASCRIPT powszechnie stosowany na stronach internetowych, w połączeniu z HTML/PHP... ostatnio zauważyłem również popularność języka PYTHON - ciekawostką jest fakt, że program w tym języku może być skompilowany do EXE... albo pozostawiony w formie do wykonania przez interpreter...

Nie polecam natomiast nadal często spotykanego w szkole języka PASCAL - jest on co prawda językiem wysokiego poziomu, chętnie wykorzystywany do nauki programowania, jednak w profesionalnym programowaniu raczej mało używany, ponadto nauka PASCALa, a potem np. C++ lub JAVA jest trochę kłopotliwa.

No... to chyba tyle na początek... idę spać :roll:

mala_czarna15 
Dopiero zaczyna

Wysłany: 2012-05-06, 10:10   

dzięki za odpowiedź :-)

pewnie zacznę od c++ i ewentualnie będę szła w kierunku Javy
czy po "przerobieniu" całej symfonii (kiedyś ją przeglądałam, teraz chce przypomnieć i pogłębić) będę mogła określić się, że znam podstawy C++?

pozdrawiam

Andrzej.K

Wysłany: 2012-05-06, 18:33   

Można tak powiedzieć, książka ta opisuje zasady i składnię programowania zatem są to podstawy wiedzy...

Micz 
Starszy użytkownik

Wysłany: 2012-05-07, 16:18   

Też polecam Symfonię, po jej przeczytaniu zna się podstawy programowania obiektowo zorientowanego, jednak książka obejmuje tylko programowanie aplikacji konsolowych, żadnych okienek. Najlepiej kup najnowsze wydanie z najnowszym standardem C++.

Odpowiedz do tematu