Forum wszystkich informatyków... tych lepszych... i tych gorszych też...

RegulaminRegulamin
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Windows 10 - FAQ
Autor Wiadomość
Andrzej.K

Wysłany: 2015-09-26, 23:23   Windows 10 - FAQ

1. Skąd mogę pobrać (jak zainstalować) Windows 10 ?
Istnieją dwie metody pobrania/instalacji systemu:
a. W przypadku systemów Win7/8.1 które są aktualne i przeszły testy zgodności za pobranie aktualizacji odpowiada aplikacja GWX (ikona flagi obok zegarka). W tym przypadku możesz zarezerwować system, który zostanie pobrany w tle. Gdy będzie gotowy dostaniesz informacje o gotowości do instalacji.
b. Możesz skorzystać z narzędzia MediaCreationTool, który pobierze odpowiednie pliki, rozpocznie aktualizację lub stworzy nośnik instalacyjny (płyta lub pendrive). Narzędzie do pobrania pod adresem: https://www.microsoft.com...nload/windows10 lub https://www.microsoft.com...nload/windows10

2. Skąd pobrać klucz do Windows 10 ?
W przypadku aktualizacji Windows 7/8.1 do Windows 10 nie jest konieczne podawanie klucza. Microsoft nie przewiduje wydawania kluczy do systemów aktualizowanych w ramach darmowego programu.

3. Jak aktywować Windows 10 ?
W przypadku aktualizacji Windows 7/8.1 do Windows 10 system zostanie aktywowany automatycznie. Nie musi stać się to kilka sekund po pierwszym logowaniu, czasem trzeba trochę poczekać.

4. Chcę zrobić czystą instalację, czy mój klucz od Windows 7/8.1 będzie pasował ?
Nie, klucze z innych wersji nie pasują do Windows 10.
Jeśli czysta instalacja odbywa się na wcześniej uaktualnionym komputerze, pomiń wprowadzanie klucza, system zostanie aktywowany automatycznie.

5. Czy do poprawnej instalacji/aktywacji potrzebuje konta Microsoft ?
Nie. Konto Microsoft potrzebne jest do pewnych funkcjonalności systemu, jednak nie jest wymagane do instalacji/aktywacji.

6. Czy po aktualizacji moje dokumenty/zdjęcia itp zostaną ?
Tak, ideą aktualizacji jest przeniesienie wszystkich danych i zgodnych aplikacji do nowego systemu. Oczywiście zawsze może się zdarzyć, że jakiś starszy program nie będzie działał poprawnie lub będzie wymagał aktualizacji.

7. Czy mogę aktywować Windows 10 po wymianie sprzętu ?
Jeśli skorzystałeś z darmowej aktualizacji, automatyczna aktywacja będzie możliwa tylko na sprzęcie na którym dokonałeś aktualizacji. Zmiana sprzętu, która spowoduje reset aktywacji, sprawi że system Windows 10 nie będzie mógł być aktywowany - Microsoft nie wspiera przenoszenia tej licencji na inny sprzęt. W takiej sytuacji będziesz zmuszony zakupić nową licencję Windows 10 lub przenieść licencję Windows 7/8.1 (jeśli to możliwe) i dokonać ponownej aktualizacji (do 29 lipca 2016).

8. Wyciągnąłem klucz z mojego uaktualnionego Windows 10, czy mogę go użyć do czystej instalacji ?
Klucz nie jest potrzebny (patrz punkt 4), ale oczywiście możesz go wpisać, klucz który wydobyłeś to tzw. generic key, jest zaszyty w plikach instalacyjnych, zatem wpisując go ponownie niczego nie popsujesz.

9. Na dysku powstał folder Windows.old, zajmuje dużo miejsca, czy mogę go usunąć ???
Tak, folder ten zawiera poprzednią wersję systemu wraz z programami i profilami użytkowników na wypadek potrzeby powrotu do poprzedniego systemu. Usunięcie folderu najlepiej zrealizować za pomocą systemowej funkcji oczyszczania dysku.

10. Czy mogę uaktualnić Windows 7/8.1 32bit do Windows 10 64bit ?
Nie, aktualizacja nie pozwala na zmianę architektury, zatem można wykonać wyłącznie aktualizacje 32bit > 32bit lub 64bit > 64bit.
Jednak jeśli chcesz zmienić "bitowość" swojej 10-tki, możesz wykonać aktualizację, a następnie czystą instalacje innej wersji bitowej systemu.

Generic Key
Windows 10 Home: TX9XD-98N7V-6WMQ6-BX7FG-H8Q99
WIndows 10 Pro: VK7JG-NPHTM-C97JM-9MPGT-3V66T
Windows 10 Enterprise: NPPR9-FWDCX-D2C8J-H872K-2YT43

10 minut z Windows 10
#01 - Najczęściej zadawane pytania
#02 - Pytania o Windows 10 Enterprise

Odpowiedz do tematu